Zvoní reklamám na půjčku hrana?

Čekají na poskytovatele bankovních i nebankovních půjček horší časy? Některým politikům totiž leží hodně hluboko v žaludku reklamy na půjčku, které lidem jako nezbední čertíci našeptávají, aby si půjčili peníze tu na nové auto, tu na kuchyň nebo rovnou na nový dům. 

To si takhle jedno odpoledne sedíte doma na starém, ale pohodlném gauči, sledujete nějaký zajímavý pořád či film v televizi a vůbec nic extra nepotřebujete. A pak se objeví hned několik reklam za sebou, ve kterých vám oblíbení herci a jiné známé tváře přesvědčivě říkají, že váš gauč je fakt už starý a taky nepohodlný, že vaše kuchyň je neskutečně staromódní a auto už by aspoň deset let mělo ležet někdo pod skálou nebo na šrotišti.

Zmateně se začnete rozhlížet po svém bytě, který vám najednou přijde tak nehorázně starý a sto let za zenitem, vždyť by potřeboval kompletní rekonstrukci. No jo, ale kde na to vzít peníze, když přece nekradete? Naštěstí v reklamě zazní jediné správné řešení. Stačí si vzít výhodnou půjčku. Všechno je tak jednoduché a rychle, všichni se na sebe usmívají a jsou tak spokojení. Tak proč toho také jednou nevyužít a žít si o lépe?

Chcete taky k moři, ale nemáte na to peníze? Půjčte si! Co na tom, že pár dní u moře budete splácet několik příštích měsíců…

Na reklamách na půjčky vydělávají známé osobnosti

Zákaz reklam na půjčky s výjimkou úvěrů na bydlení by chtěli zakázat především “lidové” politické strany lidovci a komunisté. Nelíbí se jim, že reklamy na půjčky sledují především lidé, kteří na půjčku často nemají peníze, tedy na její splácení. V reklamě vidí pouze to dobré a nejsou schopni si spočítat, na kolik je půjčka ve skutečnosti přijde. Dosta často se tak dostanou do problémů a nedokáží půjčku splácet.

Zákaz půjček by asi nejméně uvítali nebankovní společnosti, které poskytují půjčky i méně solventním klientům. Banky si totiž každého potenciálního zákazníka důkladně prověří, ať už z pohledů jeho příjm a výdajů, tak i v registrech dlužníků. Zákaz by se také určitě nelíbil hercům a jiným celebritám, které jsou za účinkování v takových reklamách velmi dobře placené.

  • „Až 500 000 Kč Vám vyplatíme do 2 dnů. Nikoho nelustrujeme, vyplatíme i exekuce.“ Tváří této reklamy na nebankovní půjčku je známý a oblíbený herec Martin Dejdar. 
  • „Cože, půjčíte mi peníze zadarmo?“ žasne s vykulenýma očima další známá osobnost reportér a kutil Láďa Hruška, který takto pomáhá propagovat nebankovní půjčky. 

Martin Dejdar a Láďa Hruška nejsou zdaleka jediné české celebrity, které se účinkováním v podobných reklamách na půjčky přivydělávají. Další jsou herci Marie Doležalová nebo Marek Taclík a mnoho dalších. Také oni by si měli uvědomit, co že to vlastně za produkt propagují, a jak velký vliv mohou mít na obyčejné lidi, jejichž finanční gramotnost není příliš vysoká. Snadný výdělek je ale vždy lákavý.

Vím nejlépe, co ti pomůže? Půjčka!

Zmizí reklamy nejen z TV, ale i z novin, internetu či rádia?

Poslanci jsou na reklamy evidentně hodně nakrnutí. Chtěli by je zrušit a zmizet by tak měly reklamy na půjčky ze všech médií. Kromě televize by šlo o internet, noviny i rádio. Zrovna v rádiu bývají reklamy úplně nejhorší… Podle nich je zadluženost českých domácností příliš vysoká a je třeba s tím něco dělat.

„V situaci, kdy je v České republice vysoká zadluženost s důsledky vysokého počtu exekucí, se jeví jako potřebné tento druh reklam zásadním způsobem omezit,“ volají po zákazu reklam na půjčky zástupci komunistické, kterým televizní reklamy vadí nejvíce. a lidovci s nimi souhlasí slovy svého poslance a bývalého šéfa Marka Výborného: „Chceme omezit, co se valí z online prostoru internetu a televizí na občany. Jde nám o to, abychom minimalizovali v uvozovkách útok formou reklamy na veřejnost, na lidi. Protože když se dneska podíváte, to platí pořád, tak nějakých 60 až 70 % reklamy se skutečně týká reklam na spotřebitelské úvěry, na různé mikropůjčky a podobně.“

Reklamy na půjčku možná zmizí z televize i internetu.

Zákaz reklam údajně sníží počet půjček na dovolené a Vánoce

Kritizované jsou reklamy, které nabádají lidi, aby si vzali půjčku na vánoční dárky, na drahou a luxusní dovolenou nebo když jim hrozí exekuce. Podobné půjčky však často končí tzv. dluhovou spirálou. Dlužníci nejsou schopni splácet drahé půjčku a na splátky se berou další půjčky, dokud je jednoho dne nezastaví “zeď” v podobě exekuce. Výjimkou by byly pouze hypotéky, které si obvykle neberou lidé za účelem nákupu dovolené či vytloukání klínu klínem.

Vláda se k návrhu nestaví s velkým nadšením. Návrh prý není úplně špatný, ale potřebuje upravit, doplnit a přepracovat. „Předkládaný návrh vychází z toho, že omezením nebo úplným vyloučením šíření určitých informací k adresátům dojde ke změně jejich rizikového jednání, tento předpoklad však není v předloženém návrhu nijak fakticky doložen,“ uvedli zástupci vlády ve stanovisku k návrhu zákazu reklam na půjčky. Podle vlády je mnohem důležitější, aby lidé měli všechny důležité informace a uměli je správně vyhodnotit.

Co takhle vzít si půjčku na dovolenou na plachetnici? Manželka si to přece přeje už dlouho, tak proč ji to nedopřát. Stačí si jen půjčit pár desítek tisíc korun.

I mistr tesař se jednou utne

O půjčky často žádají lidé, kteří na splácení nemají dostatek financí. Aby půjčku získali, v žádosti uvedou úmyslně chybné, lživé nebo nedostatečné informace. Banky a zodpovědní nebankovní poskytovatelé si své žadatele prověří a bez potvrzení o příjmu jim žádost neposkytnou. To však neplatí pro některé nebankovní poskytovatele. 

Takto na nedostatečné prověření žadatele o půjčky doplatila firma Tommy Stachi, která poskytla půjčku ve výši 30 000 Kč klientce, ktera v žádosti zamlčela informace o splácených závazcích. Poskytovatel na ni podal žalobu, jelikož klienta půjčku nesplácela. Klientka však nakonec vyvázla bez trestu. Podle soudu sice porušila zákon, ale škodlivost jejího jednání byla nízká.

Za viníka vzniklé skutečnosti totiž soud označil poskytovatele, protože klientce poskytl půjčku odporující dobrým mravům a nyní firmě Tommy Stachi hrozí dokonce až několikamilionová pokuta. Důvodem je nedostatečné prověření klientčiny situace v době žádosti o půjčku.

„K dispozici měla například nebankovní registr dlužníků, do nějž však hnána vidinou zisku nenahlédla. Jak vypověděl její tehdejší výkonný ředitel, tak měla k dispozici mimo jiné výpisy z účtu dlužnice, z nichž je na první pohled vidět její v té době žalostná finanční situace. Pokud by poškozená strana dostála své povinnosti, nikdy by nemohla obžalované úvěr poskytnout,“ píše se ve verdiktu soudu. Budiž to varování pro všechny poskytovatele neférových půjček, že jim takové jednání nemusí vždy projít.

Takovým soudním rozhodnutím patří palec nahoru! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *