Koronavirus, nouzový stav a uzavřené hranice až na dva roky

Dosud jsme na šílené epidemie koukali pouze ve filmech, kde celý svět před hrozivou zkázou (pozn. redaktora – obvykle omezeno pouze na USA 😉 ) zachránila pouhá hrstka odvážlivců. Kdo však svět zachrání nyní, když na nás útočí reálná hrozba jménem koronavir?

Upustíme od nejapných vtipů, protože vzniklou situaci rozhodně nehodláme zesměšňovat či dokonce ignorovat. Atmosféra je den ode dne více napjatá a houstne dál. Lidé se bojí, panikaří a berou útokem obchody. Je třeba si však uvědomit, že panika, bezohledné chování a vybrakované obchody ještě nikdy nikomu nepomohly. 

Corona útočí :/

Panika ještě žádné problémy nevyřešila

Toto je přesně ta situace, kdybychom si měli pomáhat, vycházet si vstříc, nezlehčovat situaci, respektovat veškerá preventivní nařízení vlády (ať je vydává kdokoliv), nevysmívat se lidem, kteří mají obavy o své zdraví a zdraví svých blízkých, a nesnažit se mít všechny těstoviny, rýži, mouku a toaletní papír doma jen pro svou potřebu.

Moderní možnosti cestování mají ohromná pozitiva, ale i velká negativa. Stejně jako vy se můžete za pár hodin ocitnout na druhém konci světa, se u vás doma může objevit nebezpečná nemoc. Je to doslova pár týdnů, co se v Číně poprvé objevil koronavir. V současné době je nejen celá Itálie, ale řada dalších zemí včetně nás v přísné karanténě.

Rouška je nyní povinnou součástí každodenního outfitu…

Česká vláda vyhlásila nouzový stav. Co to znamená?

Případ Itálie ukazuje, co se může stát, když se situace nebere dostatečně vážně. Česká vláda toto riziko odmítá a rozhodla se reagovat, dokud je situace zvladatelná. K dnešnímu dni má Česko téměř 1400 osob nakažených.. Nejvíce nemocných hlásí Praha. Jak se bude situace vyvíjet dál?

Během krátké doby vláda zakázala hromadné akce a události s počtem lidí nad 100, pak nad 30 a v současné době platí nouzový stav, který může být vyhlášen v případě závažných situací, které ohrožují zdraví, životy, majetek, vnitřní pořádek či zdraví. Důvodem aktuálního nouzového stavu je tedy přímé ohrožení zdraví obyvatel celé České republiky.

Vše až na obchody, drogérie a lékárny je zavřeno…

Pusťte si raději film a zacvičte si doma, nebo jděte na procházku do přírody

Společenský, kulturní a sportovní život je značně omezen. Všeobecně se doporučuje omezit veškeré kontakty. Konkrétní nařízení české vlády zní: Vláda od pátečních 06:00 zakázala vstup veřejnosti na sportoviště, do posiloven, na koupaliště, do wellness zařízení a saun, hudebních a společenských klubů, knihoven či galerií. Od pátku bude také mezi 20:00 a 06:00 zakázán vstup do provozoven stravovacích služeb. Od pátečních 06:00 musí zastavit provoz stravovací služby v nákupních centrech. Kabinet o tom dnes rozhodl v reakci na rozšíření nákazy koronavirem.

Dále jsou zakázané akce o více než 30 lidí. Zákaz se vztahuje na všechny akce soukromého i veřejného charakteru. Je přitom jedno, zda jde o kulturní, společenské, zábavné akce, poutě, přehlídky, trhy, slavnosti, náboženské události apod. Ze zákazu jsou vyjmuty pouze schůze a zasedání ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a na pohřby.

Boj s koronavirem nějakou dobu potrvá…

Na hranice se vrací kontroly

Situace způsobená koronavirem je brána natolik vážně, že se uzavřou hranice a na hranicích s Německem a Rakouskem se objeví kontroly. Policii přitom bude pomáhat armáda. Už tento týden probíhaly namátkové kontroly, při kterých byla lidem měřena teplota. Několik lidí bylo dokonce posláno do karantény. Zastaveno je rovněž vydávání víz.

Do české republiky nyní nesmí žádní cizinci, kteří tu nemají trvalý pobyt. Zákaz vstupu platný od soboty na území ČR bude platit pro občany Číny, Koreje, Iránu, Itálie, Španělska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Švédska, Nizozemska, Belgie, Británie, Norska, Dánska a Francie. Zákaz cestování samozřejmě platí také opačným směrem pro občany ČR, kteří by chtěli vycestovat třeba na lyžovačku do Rakouska, protože proč ne, že :/

Bez roušek už ani krok…

Co nás čeká a nemine?

Další vývoj bude záviset nejen na disciplíně občanů, ale také na tom, jak rychle se bude nebo nebude obávaný koronavirus dále šířit. Je ale velmi pravděpodobné, že nemocných bude přibývat a někteří z nemocných bohužel i na koronavirus zemřou. K dnešnímu dni zatím v České republice zemřeli tři lidé. Ve všech případech šlo o osoby nad 70 let s vážnými zdravotními problémy.

Je těžké nyní předvídat, jak koronavirus ovlivní běžný život, vliv ale bude ohromný zejména, co se ekonomiky týče. Krizi padne zejména oblast cestovního ruchu. Některé menší cestovní kanceláře a společnosti z oblasti cestování tuto situaci zřejmě neustojí. Podle expertů je už nyní jasné, že pokud se krizi nepodaří zažehnat co nejdříve, následky budou obrovské.

Ve městech jsou prázdné ulice…

Hranice budou zavřené leto a možná ještě další dva roky

„Pokud se to protáhne k Velikonocům a následně třeba i letním dovoleným, stanou se letošní normou dovolených ty vnitrozemské. To by bylo pro globální turismus velmi poškozující,” uvedl Ian Harnett, spoluzakladatel výzkumné společnosti Absolute Strategy. Lidé ve velkém ruší již zakoupené dovolené.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že letos hranice zůstanou s největší pravděpodobností uzavřené a možná to bude trvat ještě příští rok, ne-li dokonce dva roky. Závisí to na tom, jak se koronavirem popereme nejen v Česku, ale také v okolních zemích.

“Budeme muset být opouzdřeni. Situace v ostatních evropských zemích nebude dobrá. To budou měsíce a dlouhé měsíce,“ řekl Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k tomu dodal: „Jde o to vyvarovat se toho, abychom neměli druhou nebo třetí vlnu epidemie, aby sem z jiných států, jako je Itálie, Francie, Španělsko, Německo nezačali proudit lidi.” 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *