Tak tohle se nepovedlo aneb případy, kdy se pojištění odpovědnosti zatraceně hodí

To máte tak. Někdy vstaneme špatnou nohu, někdy prožíváme den “blbec” a někdy jsme prostě šikovnější než jindy. Výsledek je každopádně stejný. Omluva nestačí a peněženka (potažmo my) zapláčeme nad výdělkem. Přesně v takovou chvíli si pomyslíme, “že bych si přece jen to pojištění odpovědnosti sjednal?”

O čem, že to mluvím? Nejlepší bude pár příběhů ze života. Pokud se v nich poznáte, nepište mi, opravdu to není o vás. S největší pravděpodobností vás ani neznám. Věřte, že podobnou “kliku” jste neměli jediní a podobně postižených vás bude mnohem více.

Hele, já ti ukážu, jak se to dělá správně

Chytáte se právě teď za hlavu? Asi s tím máte své zkušenosti. Vezměme si klasický případ otce, které se snaží svému malému synkovi ukázat, jak má správně kopnout do míče. Kromě toho, že to sám pořádně neumí, si špatně obhlédne okolí. Úchvatný výkop se změní v tragédii ve chvíli, kdy proletí sousedovým oknem. Samozřejmě zavřeným.

Po provinilém výrazu přichází věta, “tak tahle se to synku nedělá”, načež se otec odebere sousedům vysvětlit svůj chybný výkop do špatné brány. Omluva jistě potěší, stačit ale nebude. Natažená ruka sousedova je jasným znamením, jakým směrem se bude konverzace ubírat. Zaplatit zasklení rozbitého okna vás nezruinuje, pokud s tím k zemi nepůjde také vitrínka s rodinným porcelánem. Tak jako tak, pojištění odpovědnosti by se docela šiklo.

Tak kam to pošlu?

Ta věc tady dole na té jedné brusli, to je k čemu?

Kámoš se rozhodl, že byste se měl naučit jezdit na bruslích. Proč ne? Je to dobrý na fyzičku a na stezkách se prohání pěkné holky. Což o to, pěkné holky tam opravdu byly, i když vám poměrně rychle ujížděly. Kromě nich tam ale jezdili také cyklisté, skateboardisti, malé děti a psi. Spousta malých dětí a ještě více psů bez vodítka.

No, a když kolem vás projela jedna fakt pěkná holka, tak jste to rozjel. Protože přece nebudete za bačkoru, ne? Bohužel se ve stejný moment rozběhlo dítko pro svého pejska na druhé straně, a jelikož vám brzda na kolečkových bruslích ještě moc neříkala, kolize byla na světě. V lepším případě skončilo dítě i vy s modřinami, v horším si ze střetu odneslo první zlomeninu.

Vyděšení rodiče přiběhnou, sbalí potomka, vyslechnou si vaši koktající omluvu, a než vyrazí do nemocnice, vezmou si na vás kontakt. Opět budete platit, tentokrát vás to ale bude stát mnohem více. Chlapec, respektive jeho rodiče, mají nárok na úhradu nákladů vynaložených na léčbu, bolestné, cestovné po lékařích, rehabilitaci i ušlý zisk, pokud jeden z rodičů zůstal na neschopence. Nemáte pojištění odpovědnosti? Začněte šetřit.

Pád na kolečkových bruslích můžete být hodně bolestivý. I pro vaši peněženku

Život není fér. Nikdy

To jsou pouze dva případy z mnoha. Škodu může způsobit také vaše dítě. Stačí, když se ochomejtne kolem stánku s drahým zbožím a neúmyslně jej pošle směrem k zemi. Hádejte, po kom bude obchodník chtít uhradit škodu. Určitě nebude čekat, až vás potomek začne vydělávat.

A co takhle pes? Na návštěvě rozkouše manželčině nejlepší kamarádce luxusní značkovou kabelku a jako přídavek si podá její stejně drahé lodičky. Fuj jako omluva rozhodně stačit nebude. Ještě, že na kožich visící na věšáku nedosáhl! To je docela dost důvodů, proč má pojištění odpovědnosti smysl. Co myslíte?