Jsem těhotná a cestuji. No a co?

Těhotenství je krásné, ale také velmi náročné období v životě ženy. Přináší sebou velké změny a my se konkrétně podíváme na otázku cestování během těhotenství. Cestování těhotných žen například bojkotují pojišťovny a ženy ve třetím trimestru odmítají pojistit na cesty. Je to tak správné?

Naštěstí není pohled pojišťoven striktní na všechny těhotné ženy bez rozdílu. Cestovní pojištění si tak vcelku bez problémů mohou sjednat zdravé ženy v očekávání a to až do 26. týdne těhotenství (tj. zhruba 7 měsíc). Pak už to ale problém je. Cestování ve třetím trimestru už je prý tak trochu víc riskantní. S pojišťovnami souhlasí i lékaři, kteří varují před rizikem předčasného porodu.

Zdravá těhotná žena se cestování nemusí bát

Těhotenství není nemoc. Přesto je třeba zvážit možná rizika zejména při delších cestách a cestách do vzdálených lokalit. Každá žena totiž snáší těhotenství jinak a zatímco jedna trpí nevolnostmi, druhá si těhotenství užívá na 100 %. Před každou cestou je proto důležité znát aktuální zdravotní stav a úplně nejlepší je poradit se svým gynekologem.

Nejlepším obdobím pro cestování je prý 4. až 7. měsíc těhotenství. Žena má již za sebou ranní nevolnosti a cítí se lépe než na začátku. Zároveň se nenachází v pokročilém stavu, kdy už může rostoucí bříško znamenat problém. Myslet by však měly na výběr vhodné destinace. Vhodná určitě nejsou ta místa, kde hrozí zdravotní rizika. Mnohá očkování nejsou těhotným ženám doporučována.

Bez cestovního pojištění ani ránu

Jakmile vyrážíte do zahraničí, neměli byste zapomenout na kvalitní cestovní pojištění odpovídající parametrům cesty. To platí i pro těhotné ženy. Hlavní složkou pojištění pro ženy by mělo být pojištění léčebných výhod. Zaměřit by se měly také na případné výluky, které se vztahují přímo k těhotenství. Některé pojišťovny vyžadují potvrzení o zdravotního stavu těhotné ženy. Cestovat ve třetím trimestru pak většinou znamená cestovat na vlastní nebezpečí.

Důležité je poradit se s gynekologem, který ženu seznámí s riziky spojeným s cestováním do zahraničí. I běžná nemoc může způsobit závažné potíže ženě i dítěti zejména při pobytu v exotických destinacích. Žena by si měla vyžádat potvrzení o dobrém zdravotním stavu, který ji nebrání cestovat, a to i v případě, že jej pojišťovna nevyžaduje. Bude mít tak důkaz, že případné zdravotní komplikace nešlo předpokládat.

V případě cesty letadlem je stejně dobře znát přepravní podmínky. I letečtí dopravci mají totiž extra podmínky pro těhotné ženy zvláště v posledním trimestru. Mnohé letecké společnosti vyžadují potvrzení od lékaře o způsobilosti ženy cestovat letadlem.

Nejčastější omezení cestovního pojištění pro těhotné

Jak již bylo výše uvedeno, pojišťovny nabízí cestovní pojištění ženám do 24. až 26. týdne těhotenství. Pokud ji pojišťovna pojistí, pak obvykle proplácí pouze zdravotní péči a zákroky v případech vážného ohrožení života ženy či nenarozeného dítěte (např. krvácení, bolesti, kolaps, předčasný porod apod.). Jakékoliv jiné nemoci a úrazy nesouvisející s těhotenstvím hradí pojišťovny bez omezení. Pojištění se také nevztahuje na plánované zákroky.

Nepojistitelné jsou také ženy v rizikovém těhotenství bez ohledu na fázi těhotenství. To se týká zejména žen, které mají nařízený klid na lůžku nebo se nachází v pracovní neschopnosti v důsledku problematického průběhu těhotenství.

Pravidla pro bezpečné cestování

Těhotné ženy by si měly uvědomit, že cestování bude náročnější, a proto by měly dbát na dodržování pár jednoduchých pravidel:

  • Délka cestování –  v ideálním případě by žena neměla cestovat déle než 5 až 6 hodin. To platí pro jakýkoliv dopravní prostředek.
  • Pravidelné pauzy – dlouhé sezení a žádný pohyb může těhotným ženám přivodit nepříjemné až bolestivé otoky dolních končetin. Proto jsou důležité přestávky, během kterých se žena protáhne a projde. Nohám tak zajistí potřebné prokrvení.
  • Pohodlné cestování – vhodné je pohodlné oblečení a obuv. Ženy by měly myslet také na pitný režim a mít vždy po ruce čistou vodu.
  • Bezpečnostní pásy – při cestování autem je důležité a bezpečné používat cestovní pásy, které nenarozené dítě nijak neohrožují.

Poslední informace se týká ceny cestovního pojištění pro těhotné ženy. Za cestovní pojištění by měly zaplatit stejnou cenu jako jakýkoliv jiný pojištěný. Pojišťovny nemají žádné právo si účtovat zvýšené pojistné jenom proto, že se jedná o těhotnou ženu.