Půjčím ti peníze a ty mi je nevrátíš, ale odpracuješ. Přichází nový způsob půjčování?

V Česku se objevila úplně nová zcela jedinečná půjčka. Jako obvykle je jednoduchá, bezpečná a navíc zjistíte, že půjčování je děsná zábava. Alespoň to tak vyznívá z webových stránek Půjčky za práci. Půjčku nesplatíte, půjčku si odpracujete.

To si takhle bez starostí půjčíte peníze, i když žádné nemáte. K tomu vám nabídnou dobrý džob a peníze si prostě odpracujete. Nezní to parádně? To by bylo, aby v tom nebyl nějaký háček. Nikdo normální s výjimkou milujících rodičů a naivních partnerů a důvěřivých kamarádů vám totiž nepůjčí peníze jen tak.

Běžná úvěrová společnost si za půjčku nechá dobře zaplatit. Standardně se jedná o úrok či jednorázový poplatek typický pro krátkodobé půjčky. Odpracovat si půjčku je neobvyklé a neověřené. Jak se vlastně taková půjčka počítá? Kolik si vlastně opravdu odpracujete? A co když budete muset dělat něco, co neumíte nebo se vám náplň práce příčí?

Peníze na stromech bohužel nerostou :/ Potřebujete-li půjčku, vybírejte pečlivě

S půjčkou získáte peníze i novou práci

Tomu říkám rarita. Neznámý třicátník Jiří se na stránkách svěřuje s tím, jak přišel o práci. Své potíže vyřešil pomocí Půjčky za práci, která mu nabídla takový džob, že u něj nakonec zůstal. Kromě finančních problémů prý Půjčka za práci vyřeší dokonce o osobní problémy s hledáním vysněného zaměstnání.

Jak taková půjčka za práci funguje? Systém je jednoduchý a máte dokonce tři možnosti splácení na výběr. Půjčku můžete splatit klasickým způsobem formou splátek nebo si ji odpracujete. Existuje i třetí možnost a tou je půjčka se zástavou, stačí mít nemovitost či auto. V takovém případě si můžete půjčit vyšší částku. Jenomže, když půjčku nesplatíte, víte, co se stane.

K úspěšnému vyřízení půjčky nepotřebujete nic zvláštního, dokonce ani žádné extra dokumenty jako například potvrzení o příjmu. Váš příjem totiž není podstatný, když peníze vlastně vůbec nepotřebujete. Jediné, co zájemce o půjčku potřebuje, je občanský průkaz.

Půjčka se může stát vytrvalou koulí u nohy, pozor na to

Taxikář, donáška pizzy a práce na burze

Nabídka práce je různorodá a v žádném případě by nemělo jít o nelegální činnost. Samozřejmě mě napadla nejstarší ženská profese, ale ta naštěstí není v nabídce. Aspoň v té oficiální 🙂 Sami sebe nazývají jako rozcestník, skoro by se člověk rozplakal nad dobrou duší, která tento „charitativní“ projekt rozjela.

Pokud si vyberete splácení formou práce, dostanete na výběr ze spousty pracovních pozic. Aby toho nebylo málo, po schválení půjčky vás proškolí na vybranou pozici. Ze stránek vyplývá, že nejoblíbenější práce je přeprava osob, finance a energie, roznáška jídla, security, domácí práce a marketing. Takže splatit půjčku můžete třeba tak, že své známé přesvědčíte ke změně dodavatele. Není nic jednoduššího a vaši přátelé vás za to budou zbožňovat.

Díky půjčce za práci se můžete stát dokonce i úspěšným investorem. Bez patřičného skillu to ale nepůjde, jak vysvětlují na pobočce. „Máme tady i kluka, který pracuje na burze. Tam ty peníze pod padesát tisíc nejdou, ale je k tomu potřeba mít nějaký skill.“ Chlapec půjčených 25 tisíc asi splatil hodně rychle. Zajímalo by mne, co tenhle šikula dělal předtím, než si musel vzít půjčku za práci.

Jako brigoška dobrý, ale vysněný džob? No, já nevím teda…

Půjčka pro slušné lidi má nejasné podmínky

Webové stránky Půjčky za práci působí mile a přátelsky. Napomáhá tomu taková ta běžná lidová mluva, takže se dočtete výrazy jako “hybaj do práce” a “makat můžete u nás napořád”. Nezapomínají zdůraznit, že půjčky jsou pro slušné lidi, protože do potíží se přece může dostat každý. To už je také tak trochu ohraná písnička úvěrových společností.

Splácení půjčky je navíc hračka. Stačí jen trochu spolupracovat a na oplátku nabídnout volný čas po práci, po večerech či o víkendu. To už skoro zavání nevolnictvím 🙂 Sami si vyberete konkrétní práci, a jak už jsem výše uvedla, pokud se vám bude práce líbit, můžete si ji nechat jako normální práci třeba napořád.

Zbytek už je ale trochu nejasný. Není úplně jasné, jak se půjčka vypočítá. Jako příklad je totiž uvedena první půjčka, která je zdarma. Za poskytnutí první půjčky tak nezaplatíte ani korunu navíc. Jak je to ale u druhé, třetí, čtvrté půjčky? Kolik hodin musíte odpracovat? Je nějak daná hodinová sazba nebo paušální plat? Co když dlužníkovi nabídnou za hodinu rozvážení pizzy pouze 50 korun? To se ve výsledku při splácení půjčky docela nadře. Samozřejmě mnohem lépe zní padesátitisícový výdělek na burze.

V části FAQ se můžete dočíst diplomatickou odpověď: “Šikovný jedinec si tuto částku vydělá první týden, ale jelikož má každý jiný start může být rozjezd pomalejší. Někteří již během prvních týdnů několikanásobně překročí půjčenou částku”. Hmmm, hned je mi vše naprosto jasné. Několikatisícovou půjčku můžete splatit za týden i za půl roku.

Veškeré uvedené údaje jsou nejasné, orientační nebo chybí úplně. Podrobné podmínky splacení na webových stránkách pro jistotu nenajdete vůbec. Tak hlavně, že se nesnaží dostat klienta do úzkých, ale opravdu mu reálně pomáhají. Je to přece jen nový projekt, start-up, jak se teď moderně říká. Buďme shovívaví, poskytovatel určitě všechny nedostatky brzy napraví a doplní.

Někdy v únoru šéf projektu Hodáč uvedl, že vzniká nový web a chybějících náležitostí si je vědom. Nuže, je polovina dubna a šéf si je stále pouze vědom… Tak se mi zdá, že tady někdo čeká, až média usnou na vavřínech a nechají je v klidu pomáhat potřebným 🙂

Třeba se z vás stane úspěšný burzovní makléř 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *