Pohodové Vánoce naruby aneb bez dárků domů nelez. Nešlo by to jednou bez půjčky?

Posloucháme to každý rok a ani ten letošní není výjimkou. Všude se hlásá, že Vánoce jsou svátky klidu a míru, čas setkání s milovanou rodinou a blízkými přáteli. Ať už se hnete kamkoliv, všude kolem blikají vánoční ozdůbky a vyhrávají staré známé vánoční písně. Jenomže pod pokličkou se ukrývá jeden velký blázince, ve kterém jsou peníze až na prvním místě.

Kdy se to vlastně stalo? Kdy úplně obyčejné Vánoce přestaly být opravdovými svátky klidu a míru a zvhrly se v neoficiální soutěž o nákup nejdražšího, nejzbytečnějšího nebo největšího množství dárků pod stromečkem? Jistě, rodiny se dál schází a všichni svorně tvrdí, že nejhezčí na Vánocích je to, jak si sednou u jednoho stolu. 

Bez dárky pod stromečkem si většina lidí není schopna Vánoce vůbec představit.

Moderní Vánoce musí být dokonalé Vánoce

Takže ve výsledku klidně a v míru všichni pečou jako šílení alespoň dvacet druhů cukroví, protože to tak musí být. Samozřejmě se peče a vaří zcela zdravě a bez cukru, protože zdravý životní styl je aktuálně trendy. Nezapomínejme také na vánoční úklid! Všechno musí být dokonalé vymetené a naleštěné, aby nás nikdo nepomluvil, protože naše domácnost je přece bez chybičky každý den. 

Nakonec nezapomínejme na kýčovitou vánoční výzdobu, která je absolutně nezbytná. Vždyť obchody nás na to intenzivně upozorňují už od října, abychom náhodou nezapomněli, že je třeba utratit nějaké ty korunky. A když se korunek na vánoční dárky nedostává? Nevadí! Vezmeme si půjčku, ta nás všechny zachrání. Alespoň pro ten krátký okamžik, který nastane po štědrovečerní večeři. No, však ono nás pak to nadšení přejde, až nastane “sváteční” čas na první splátku.

Trochu vánočního kýče nikomu neuškodí, půjčky však ano.

Chybami se člověk učí? Nikdy!

Pod stromečkem prostě musí být dárky, spousta dárků, i kdyby na chleba nebylo a basta. Takový postoj zastávají lidé po celém světě a tak často za zbytečné dárky utrácí peníze, které by jinak mohli využít daleko lépe. Bohužel stále častěji utrácí peníze, které jejich nejsou, a aby se mohli pochlubit bohatou vánoční nadílko, tak se nebojí zadlužit. Jak to bude se splácením, až nadšení z Vánoc po novém roce odezní, už dopředu řeší málokdo.

Podle České bankovní asociace si například letos půjčí na vánoční dárky přes 700 tisíc lidí, to je skoro celá Praha! Finanční odborníci a nejrůznější neziskovky přitom před vánočními půjčkami důrazně varují. Je to totiž přímá cesta do finančního pekla. Přesto si lidé stále půjčují peníze jenom proto, aby si pod stromečkem nadělili nejnovější smart telefony, televize a jinou elektroniku, značkové oblečení a drahé šperky, nové sportovní vybavení či dokonce luxusní dovolenou. A to i přesto, že valná většina Čechů tvrdí (92 %), že půjčky na vánoční dárky jsou sakra špatný nápad.

Z exotické dovolené za všechny prachy často zůstanou mizející vzpomínky, spáleniny, trávící potíže a dluhy.

Trocha čísel pro ještě pohodovější a klidnější Vánoce

ČBA uvedla, že letos si vánoční půjčku vezme 7 % Čechů a dalších 10 % o vánoční půjčce vážně uvažuje. Podstatná většina si bere půjčku ve výši 10 000 až 20 000 korun, třetina z nich alespoň 5 tisíc korun. Nejméně lidí se na Vánoce praští přes kapsu pořádně a půjčí si více než 50 tisíc korun. Utrácí se hodně za elektroniku, hračky a spotřebiče.

Nejvíce si berou půjčky mladší lidé ve věku do 35 let. Nejméně si půjčky berou starší lidé, kteří se neradi zadlužují. Náchylnější k vánočním půjčkám jsou mladší muži ve věku do 26 lety než ženy, které jsou ve finančních otázkách opatrnější a zodpovědnější. Největší problémy se splácením půjček však mají právě mladé ženy. Máme tu ale také 39 % Čechů, kteří nepovažují za důležité utrácet nesmyslné peníze za vánoční dárky. 

Bohužel v bláznivém vánočním čase lidé často kývnou na první půjčku, která se jim nabídne a následky unáhleného a hlavně špatného výběru na sebe nenechají dlouho čekat. Za půjčku ve výsledku zaplatí i dvojnásobek. A proč si vlastně lidé půjčky berou? ČBA uvádí, že za vše může netrpělivost a neochota šetřit. Vzít si “výhodnou” půjčku je přece mnohem snazší než skládat korunku ke korunce.

Když já ten nový mobil hrozně moc “potřebuji” teď hned. A navíc budou ty Vánoce….

Ani na Vánoce vám nikdo nepůjčí zadarmo. Právě naopak

Vánoce jsou pro štědrým obdobím nejen pro obchodníky, ale zejména pro poskytovatele půjček a to i ty méně poctivě. Právě na Vánoce je mnohem snazší nalákat zájemce na zdánlivě “výhodné” půjčky. Špatná půjčka přitom může skončit velmi špatně a to až exekucí. Připomeňme si proto seznam společností, kterým je vhodné vyhnout se velkým obloukem.

Níže předkládáme seznam nejméně doporučovaných poskytovatelů nebankovních půjček, který vydala nezisková organizace Člověk v tísní v rámci každoročního Index odpovědného úvěrování pravidelné srovnání spotřebitelských půjček.

  1. Centrofinance
  2. Ferratum 
  3. Help Financial 
  4. P&P Loan 
  5. Profi Credit 
  6. ExpressCash 
  7. HFS 
  8. OKV Leasing 
  9. Vr – nopf 
  10. Oberbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *