Za svařákem do Vídně či Drážďan jedině s pojištěním

Na vánoční svařáky a punče se Češi třesou pomalu víc než na vánoční dárky. S rostoucí vánoční náladou se vyráží posilnit také do Vídně, Drážďan, Berlína či dalších měst. Těžko říci, zda je svařák za hranicemi chutnější. Jisté ale je, že se jedná o cestu do zahraničí byť na jeden jediny den. Kdo z vás kromě svařáku myslí také na cestovní pojištění?

Většina Čechů cestovní pojištění velmi dobře zná a ví, že je důležité. Na prodloužený víkend či na dovolenou do zahraničí se pojistit obvykle nezapomínají. To ale neplatí pro “cesty na otočku”, což se aktuálně týká právě probíhajícího adventního období. Stále více Čechů totiž vyráží strávit alespoň jeden den na některém z tradičních vánočních v cizině. Mezi ty nejoblíbenější patří vánoční trhy ve Vídni, v Drážďanech, v Berlíně či Norimberku. Většina z nich ale ani nepomyslí na to, že by si kvůli jednomu dni sjednala cestovní pojištění. Víte vůbec, jaká nebezpečí vám na takovém trhu hrozí?

Všude dobře, doma nejlíp. Vánoční trhy jsou ale prý hezčí za hranicemi.

Vymknout si kotník můžete i při pití svařáku

I během jednoho krátkého dne stráveného za hranicemi v Německu či Rakousku se může přihodit něco nepříjemného, vždyť bolestivé zranění je otázkou pár sekund. Myslet si, že se během vaší návštěvy vánočního trhu ve Vídni nic nemůže stát, je naivní. Jak se ale říká, čert nikdy nespí, a riziko dopravní nehody či úrazu hrozí pár desítek kilometru mimo ČR. A nejen to. Stačí špatný krok a podvrtnete si kotník. V zimě vám podjede noha na ledu a ač zlomenina není ohrožením života, ošetřit je ji třeba co nejdříve.

V žádném případě nechci malovat čerta na zeď (když už jsem u těch čertů), ale stát se prostě může cokoliv. Na druhou stranu, pokud jsem vystrašila a vy si na poslední adventní víkend sjednáte pojištění, má takové drobné varování smysl. O peníze tu nejde. Cestovní pojištění není drahá záležitost, na jeden den vás vyjde na pár desítek korun. Tyhle “drobné” vám ale můžou zachránit desítky tisíc korun.

Kroutíte hlavou a říkáte si, že sjednávat si pojištění na pár hodin je prostě nesmysl? Tak si dáme příhodu ze života. Třeba vás to přesvědčí. Na Novinky.cz popisují případ ERV Evropské pojištění ze začátku letošního prosince, který se opravdu stal. Mladíkovi podjela noha na dlažbě pokryté ledem a způsobil si zranění na hlavě. V bezvědomí jej odvezla sanitka do nemocnice, kde se probral. Diagnóza zněla silný otřes mozku a mladíka zpět do Čech druhý den odvezla raději sanitka. Tahle sranda vyšla téměř na 50 000 korun. Kdyby nebyl pojištěný, zaplatil by to ze svého. A z toho by měl několikanásobně větší bolení hlavy.

Pozor si ale dávejte na velké množství svařáků. Pamatujte na výluky z pojištění, který vždy zahrnují alkohol :/

Vždyť mám modrou kartičku pojištěnce

Ano, to máte. Já ji mám také, má ji celá moje rodina a rodina mého přítele. Je to dobrá věc, má ale mnohá ALE, která si lidi vůbec neuvědomují. Důležité je vědět, jak takový evropský průkaz pojištěnce vůbec funguje. Na pomoc jsem si vzala srozumitelné vysvětlení jedné naší pojišťovny.

„Průkazka zdravotní pojišťovny je platná v zemích Evropské unie do té míry, do jaké mohou tamní občané čerpat péči z veřejných zdrojů. Na naše občany v cizině se vztahuje stejná osobní spoluúčast při ošetření, jakou platí i tamní populace. A je třeba říci, že ve většině zemí je systém zdravotní péče mnohem méně štědrý než v ČR, takže spoluúčast může podle závažnosti jednorázového ambulantního ošetření činit minimálně desítky i stovky eur, při hospitalizaci a závažnějších zákrocích i desítky tisíc eur,” vysvětluje Eva Svobodová, mluvčí z pojišťovny Uniqa.

To znamená, že vy zaplatí totéž, co by zaplatil občan v dané zemi. Pokud ona zaplatí vysokou spoluúčast, vy ji zaplatíte také. Pokud vám přijde, že české zdravotnictví je drahé, tak v zahraničí vás čeká sakra velké překvapení. Česko je naopak, co se týče lékařské péče a léků, více než štědré. Evropský průkaz například nehradí spoluúčast, převoz do České republiky a nezahrnuje ani asistenční služby.

No tak lidi, vždyť jde o vaše zdraví a cestovní pojištění je otázkou pár minut času a pár korun. To ten svařák je dražší.

Proč lidé jezdí na trhy? Kromě svařáku nakupují různé serepetičky a drobnosti na Vánoce, třeba krásné vánoční ozdoby.

To ti povídám, to si zaplatíš!

Na vánoční trzích jsou nejen mraky stánků se zbožím, jídlem a pitím, ale také ohromné množství lidí. Všichni se prodírají neustále sem a tam. Skoro by se dalo říct, že je to peklo. Vánoční trhy nejsou pro slabé povahy. Na co chci ale poukázat, je fakt, že škoda se nemusí stát pouze vám, vy ji také můžete způsobit. Stačí se prudce otočit a ručně malovaný hrnek letí k zemi. Střepy si budete muset zaplatit. Rozbitý hrnek je samozřejmě to nejmenší, co se vám může stát. Pro všechny případy je dobré mít uzavřené i pojištění odpovědnosti.

Většinou se jedná o drobné škody, které se vyřeší dohodou na místě. Nemusí tomu tak ale být. Zbystřit by měli především rodiče malých dětí, jejich nenechavé ručičky dokáží vyvolat pořádný poprask. Pro představu jsme si opět půjčil případ od ERV Evropské pojišťovny. Malý chlapec, asi naštvaný, že mu rodiče nic pěkného nekoupili, svrhl stojan s ručně vyrobenými ozdobami na vánoční stromek. Celková škoda činila téměř 10 000 korun. Což o to, chlapcovi to mohlo být jedno. Ten maximálně dostal na zadek, rodiče by to však bez pojištění museli zaplatit ze svého.

Při návštěvě trzích a zejména po pár svařácích si hlídejte i svůj majetek. Kapsáři jsou totiž všude, nejen u nás 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *