Krátkodobé havarijní pojištění aneb kdy se nevyplatí platit za celý rok

Tento článek se hodí pro ty, kteří nemají uzavřené havarijní pojištění, ale rádi jezdí na dovolenou autem. Docela podstatné informace zde najdou také motorkáři, kteří svou nablýskanou motorku projíždí pouze za pěkného počasí. Obě skupiny totiž rádi využijí výhodné a hlavně lacinější možnosti uzavřít si havarijní pojištění “na krátko”.

Pojištění se hodí vždy, když se něco pokazí. Zákon schválnosti však zní jasně. Když se něco pokazí, pojištění nemáme. Když se pojistíme, nic se nepokazí. Připomíná vám to váš život? Se zákonem schválnosti nic nenaděláme. Můžeme ale využít nabízených možností a pojistit se pouze pro chvíle, kdy nám nebezpečí hrozí více než kdy jindy.

Havarijní pojištění: Ano či ne?

Typickým příkladem je havarijní pojištění. Zatímco povinnému ručení se žádný motorista nevyhne, havarijní pojištění sjednané mít může a nemusí. Havarijní pojištění není levná pojistka a hodně lidí se mu raději obloukem vyhne, protože na něj prostě nemají peníze. V podobné situaci se nachází motorkáři, kteří nechtějí platit havarijní pojištění na celý rok. Proč také, kdy motorku používají jenom po část roku.

Jenomže riziko hrozí vždy. Stačí po letech vyrazit na dovolenou k moři, po cestě se střetnou s jiným vozidlem a na problém je zaděláno. Opravu si musí poškozený zaplatit sám a v zahraničí to budu obzvláště drahé. Motorkáři sice nejezdí po celý rok, ale nehoda je může potkat také. Nemluvě o nemalém riziku krádeže. Pojišťovny to vědí a rozhodly se vyjít klientům vstříc. Zisk je zisk a lepší je menší než žádný zisk. Světlo světla tak spatřilo krátkodobé havarijní pojištění.

Na dovolenou s krátkodobým havarijním pojištěním

Klasické havarijní pojištění se obvykle sjednává na jeden rok. Krátkodobé pojištění je ideální možností, jak se pojistit například pouze po dobu letní i zimní dovolené. Dlouhé hodiny strávené za volantem a často v noci riziko nehody značně zvyšují. A co když vám v cizině pomačká plechy jiný řidič a zmizí jako pára nad hrncem? I kdyby nezmizel, tak peněz z jeho povinného ručení se jen tak nedočkáte. Snazší je nechat auto okamžitě opravit a nechat škodu uhradit ze svého havarijního pojištění.

Krátkodobé pojištění si lze sjednat třeba na 14 dní, na měsíc nebo na půl roku. Nastavení podmínek je vždy závislé na konkrétní pojišťovně, která krátkodobé havarijní pojištění poskytuje. V současné době jej nabízí pojišťovny Allianz, Česká pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna, Direct a UNIQA.

Allianz nabízí krátkodobé havarijní pojištění nejméně na tři měsíce a rozsah pojištění je stejný jako u standardního celoročního havarijního pojištění (tj. havárie, krádež, vandalismu, živelné události či střet se zvěří). Stejně tak si můžete na tuto dobu připojistit skla, dětské autosedačky, úrazové pojištění řidiče či všech členů posádku a pojištění GAP.

Pokud máte zájem o pojištění na kratší dobu, nahlédněte do nabídky České pojišťovny. Ta krátkodobé pojištění nabízí již na 14 dní. Pojistné krytí a nabídka připojištění je opět stejná jako v případě klasického havarijního pojištění. Pojišťovny UNIQA a Direct nabízí pojistku na jeden měsíc a vztahuje se na havárii, krádež, živelná rizika, vandalismus a poškození vozidla v důsledku střetu se zvěří. Ani zde nechybí doplňková připojištění. Česká podnikatelská pojišťovna nabízí krátkodobé havarijní pojištění pouze řidičům, kteří u ní mají uzavřené povinné ručení.

Sezónní havarijní pojištění pro motorkáře

Celoroční havarijní pojištění nikdy nevyužijí motorkáři, vlastníci kabrioletů či veteránů. Tato motorová vozidla se využívají v sezónně. Pro ně je určené sezónní pojištění, které se obvykle vztahuje na období od jara do podzimu. V tomto případě je smlouva uzavřená na celý rok, havarijní pojištění však platí pouze ve vymezeném období. Respektive pojišťovna kryje pouze škody, ke kterým došlo ve stanoveném období.

Sezónní pojištění nabízí pojišťovny UNIQA a Kooperativa. Pojištění od UNIQY je určeno majitelům motorek, čtyřkolek, kabrioletů, sněžných skútru či rolby a pojistit si můžete sezónu, po kterou vozidlo využíváte. Letní období se počítá od 1. dubna do 30. října, zimní začíná 1. listopadem a končí 31. březnem. V hlavní sezóně se pojištění vztahuje na všechna rizika, ve vedlejší pouze na vandalismu, krádež a živelná rizika. Pojištění v tomto případě zaplatí o 30 % méně.

Podobné havarijní pojištění nabízí také pojišťovna Kooperativa. I zde platí, že v hlavní sezóně od 1. dubna do 30. října kryje pojištění riziko havárie, krádeže, vandalismus a živelných událostí a ve vedlejší sezóně od 1. listopadu do 31. března pouze živelné události, vandalismus a krádež. Pojištěný získá slevu za sjednání sezónního havarijního pojištění a ještě větší slevu získá, pokud si u Kooperativy uzavře i povinné ručení.