Kde domov můj, kde domov můj – zpívá si stále více Čechů

Česká národní banka se s námi nemazlí a mazlit rozhodně nebude. Pokud jste si namalovali roztomilý obrázek, jak se svou milovanou rodinkou usadíte ve svém novém vlastním bytečku či domečku se zahrádkou, vraťte se nohama zpět na zem. Pokud nemáte pod matrací schovaných pár milionů korun, získat peníze budou těžší a těžší.

Časy snadno dostupných a levných hypoték se dočkaly svého dlouho přivolávaného konce. Česká národní banka usoudila, že to máme příliš snadné. Češi se tedy konečně pořádně naučí slova od české národní hymny “Kde domov můj”. Od 1. října si ji totiž budou zpívat mnohem častěji. Naštěstí není text nijak složitý, obzvláště do doby, kdy nám ubyla slovenská část.

Co se vlastně stalo? Podle České národní banky jsou levné hypotéky ohromným rizikem pro ekonomiku země. Hrozí totiž, že zadlužení lidé s už tak nízkými příjmy nezvládnou v budoucnosti drahé hypotéky splácet. Ono také posílat každý měsíc až polovinu celkových příjmů na hypoteční splátku zamává s každým rodinným rozpočtem. ČNB se tedy rozhodla se bankám i jejím zákazníkům utnout tipec. Howgh!

Moc pěkný obrázek a obrázkem tak pravděpodobně zůstane. Získat peníze na hypotéku je totiž od října téměř nemožné.

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš…

Rozhodnutí České národní banky nevítají s nadšením banky, ani zákazníci. Banky přichází o velkou část potencionálních dlužníků a potenciální zákazníci ztrácí jakoukoliv šanci na pořízení vysněného vlastního bydlení. Papa můj velký sne! Zůstávám v pronájmu, beztak je to tu lepší. Nezbývá nám, než se takto hloupě utěšovat. Lépe už nebude, hrozí Česká národní banka s tím, že to přece myslí dobře.

Pokud nevyděláváte opravdu slušné peníze, vaše šance na získání hypotéky na počátku října klesly hluboko pod bod mrazu. Česká národní banka se rozhodla zmařit šance lidí, které považuje za rizikové. Jedná se o lidi s nízkými příjmy a vysokými dluhy. Poskytovatelé hypoték musí nově hodnotit dvě nová kritéria – poměr příjmů k výši měsíční splátky a poměr celkového zadlužení. Na hypotéky nyní dosáhne o pětinu lidí méně než před vypuknutím této katastrofy.

NOVÁ PRAVIDLA DLE ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY:

Pravidlo č. 1 – Hypotéky nejsou pro ty, jejichž dluhové zatížení je vyšší než 45 % celkových měsíčních čistých příjmů. Jedná se o tzv. DSTI. Pokud pobíráte plat 30 000 Kč čistého, vaše měsíční splátky nesmí přesáhnout 12 000 Kč. Nemáte-li jiné dluhy, dosáhnete na hypotéku zhruba ve výši 3 000 000 Kč.

Pravidlo č. 2 – Hypotéky jsou zapovězeny všem, kteří dluží celkem vyšší částku, než je devítinásobek jejich čistých příjmů za celý rok. Jedná se o tzv. DTI. Při platu 30 000 Kč a žádných dluzích je reálné získat hypotéku 3 200 000 Kč.

Takový šnek si žije v ráji. Domeček má vlastní a hypotékou se trápit nemusí.

Hon na hypotéky definitivně skončil

V minulých letech hypotéky zažívaly velký boom. Úrokové sazby klesly na své dno a lidé jásali, když se jim podařilo usmlouvat úrok kolem naprosto báječných 2 %. Lidé se mohli doslova přetrhnout, aby si vyřídili hypotéku a mohli bydlet ve vlastním. Ideální stav narušovali pouze neúprosně  rostoucí ceny nemovitostí. O tom by mohli mluvit zejména obyvatel velkých měst. Pražané pláčou a nemovitosti skupují nadšení a zazobaní zahraniční investoři hovořící ruským jazykem.

Zájem o hypotéky se na krátkou dobu zvýšil v letošním v srpnu a září. V srpnu byl počet poskytnutých hypoték dokonce trojnásobný oproti červenci. Příčinou náhlého zájmu byly samozřejmě obavy z blížících se novinek, které Česká národní banka oznamovala dlouho předtím. Nuže, alespoň jsme se mohli připravit a naučit se zpívat. Buďme České národní bance vděční, už tak mají úředníci těžký život s kontrolou nebankovních společností. Počet poskytnutých hypoték údajně v posledním čtvrtletí klesne o více než jednu třetinu. Chudáci prodávající! Kdo teď bude kupovat jejich předražené vilky?

Toto bude pro většinu Čechů jediný domeček, který si postaví 🙁

Ale oni říkají, že ceny nemovitostí klesnou

Už by bylo na čase. Vždy ceny nemovitostí ve větších městech jsou skutečně neskutečné. Regulaci tak prý časem oceníme. Respektive ji ocení ti, kteří mají peníze, slušně vydělávají už teď, ale počkají si. Zatímco část lidí tedy bude muset svůj krásný sen o vlastním bydlení přehodnotit (chápejte, že si nikdy ale nikdy vlastní byt nepořídí), druhá část vydělá na příznivějších cenách nemovitostí. Je přece logické, že s úbytkem potencionálních kupců klesne poptávka po koupi.

Klesne ale poptávka po bytech a domech vůbec? Developeři stále staví jako o život a nemovitosti se stále kupují. Jen ti kupci zpravidla nemluví českým jazykem a v bytech ani nebydlí. Je to přece skvělé investiční příležitost. Takže české rodiny bydlí v pronájmu a cizinci vesele nakupují. Tomu říkám skutečný přínos pro národní ekonomiku. Možná by se česká národní banka měla zamyslet na řešením, které by Čechům pomohlo a ne jim zavřela dveře před lepším životem.

Naděje umírá poslední a šance samozřejmě existuje. Nejlepší je žádat o hypotéku se spolužadatelem. Tento možnosti obvykle využívají manželské i nesezdané pár. I tak je ale šance na získání hypotéky na byt pro vícečlennou rodinu mizivá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *