Alkohol za volant prostě nepatří. Zvlášť když nechcete platit miliony ze svého

Pokud chceme řídit, neměli bychom pít. Chceme-li pít, neměli bychom řídit. Tohle zlaté pravidlo by si měl zapamatovat každý řidič bez výjimky. Přesto se tak neděje a každý den dochází k nehodám, které způsobí řidič pod vlivem alkoholu. Jaké je jejich překvapení, když musí zaplatit vysoké odškodnění nebo dokonce skončí za mřížemi.

Nedávno jsem se dočetla pár nehezkých čísel. Policejní statistiky uvádí, že každý den dojde v průměru ke dvanácti dopravním nehodám, které čeští řidič zaviní poté, co se posilnili alkoholem. V roce 2017 česká policie řešila celkem 4 251 nehod, při kterých zemřelo 48 osob. Nejvíce se za volantem pilo v Pardubickém, Plzeňském a Jihočeském kraji. Právě zde řidičům alkohol chutná na tolik, že se jej nevzdají ani při řízení.

V případě 3 215 nehod bylo řidičům – viníkům naměřeno více než jedno promile alkoholu v krvi. Víte, kdy se jedná o přestupek a kdy trestný čin? Hranicí je právě ono jedno promile. Na základě letitých zkušeností o této hranici rozhodly soudy.

Přestupek nebo trestný čin? A jaký trest za řízení v opilosti hrozí?

Alkohol do 0,3 ‰ Přestupek 0 bodů, pokuta až 20 000 Kč, zákaz řízení na 6 až 12 měsíců
Alkohol do 1,0 ‰ Přestupek 7 bodů, pokuta až 50 000 Kč, zákaz řízení na 1 až 2 roky
Alkohol nad 1,0  ‰ Trestný čin 7 bodu, zákaz činnost nebo finanční pokuta, trest odnětí svobody až na 1 rok

Pokud chcete splín řešit alkoholem, dojeďte nejdřív domů a až pak si běžte pro lahev vína. Pěšky

Jak dobře znáte pravidla pojištění vozidel?

Všichni řidiči dobře ví, že povinné ručení je povinné. Ne každý jej má sjednané, ale určitě to ví všichni. Otázkou je, kolik řidičů ví, na co se povinné ručení vztahuje, a na co v žádném případě. To, že jsme pojištění, totiž neznamená, že pojišťovna zaplatí úplně všechno bez výjimky. Typickým příkladem je právě řízení pod vlivem alkoholu. Ten totiž najdeme v seznamu výluk z pojištění.

Víte vůbec, co taková výluka znamená? Výluky z pojištění představují výjimky, na které se pojištění nevztahuje. To znamená, že pojišťovna v takovém případě nemusí platit vůbec nebo s přihlédnutím na danou situaci pojistné plnění alespoň pokrátí. Pokud se tedy na pojištění plně spoléháte, mohli byste se dočkat hodně nepříjemného překvapení.

Pokud si nedáte říct a před řízením svého plechového miláčka na čtyřech kolech se napijete (alkoholu samozřejmě, nealko je povoleno) a zaviníte nehodu, máte sakra velký problém. Vaše pojišťovna sice škodu uhradí, ale celou částku bude po vás chtít zpět do poslední koruny. Nic na tom nemění ani to, odmítnete-li dechovou či krevní zkoušku. To se bere stejně, jako kdybyste nadýchali.

Věřili byste, že se spousta lidí nikdy nepoučí? V Česku máme rekordmana, co se týče pití alkoholu za volantem. Jistý pán z Brna způsobil nehodu, při které mu bylo naměřeno neuvěřitelných 6,2 promile alkoholu v krvi. Další nehoda na sebe nenechala dlouho čekat. Pán si opět přihnul a jal se opravovat traktor. Jenomže ten se rozjel a zničil požární nádrž. Tentokrát mu policie naměřila pouhých 4,9 promile. Soukromou party asi nestihl pořádně rozjet.

Než si do sebe nalijete sklenku něčeho ostřejšího, předejte klíčky od auta o dům dál

Oko za oko, zub za zub, miliony za zničené zdraví a zmařený život

Nyní vážně. Pokud při takové nehodě dojde k poškození plechů, můžete se smát štěstím, až se budete za břicho popadat. Škodu sice zaplatíte, to vám nikdo neodpáře, ale stále půjde jen o majetek. Úplně nejhorší jsou totiž nehody, při kterých jsou zraněni lidé nebo dokonce lidé umírají. Opravdu těch pár drinků stojí za zničené životy? Sám viník si z takové nehody odnáší výčitky svědomí až do konce života a k tomu i milionové dluhy.

U některých případů zůstává rozum stát. Často se opíjí mladí lidé, kteří v hodně rozverné náladě naskakují do aut, aby si dokázali, že na to mají. Tragédie na sebe nenechá dlouho čekat. Nejhorší ale je, když za volant usedne opilá matka. Přesně takový případ se stal letos v lednu v Ústí nad Labem. Nehodu zde způsobila těhotná žena, která v autě vezla dvouletou dceru. V krvi měla 1,14 promile alkoholu. Nikomu se naštěstí nic nestalo, přesto je to hodně smutný případ. Myslete na to, až příště půjdete jenom “na jedno” a pak si sednete za volant.

Na zdraví a jízdu bez nehodu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *